דף הביתאודותמוצריםלקוחותצור קשראנגלית
שי לחג


שי לחג

ישראל אינה משופעת במחצבים טבעיים, אך יש בה לא מעט דברים נהדרים. החגים , ככל שזה נוגע לחופשות, הם אחד הרעיונות הטובים שקיימים בארץ – ונכונים עבור בני כל הדתות, כאשר מספר פעמים בשנה אנו מצווים ליטול חופש כללי ולהתרכז באכילה ושאר מסורות. הענקת שי לחג היא אחת המסורות המרכזיות והיא חוצה גבולות, עמים, דתות, חברים ומעסיקים.

כנראה שכל אחד מאיתנו זכה לקבל ולתת שי לחג לפחות פעם אחת. השוק הפרטי הוא גדול ורחב – וכך גם השוק המוסדי, דהיינו, הענקת שי לחג היא דבר נפוץ ומקובל בקרב מעסיקים – החל מחברה קטנה של מספר אנשים וכלה בתאגידים עם מאות או אלפי מועסקים. כאן גם מתפצל השי :

הכל תלוי כתמיד בסכום ההשקעה. תאגידים או חברות ציבוריות גדולות מצטיינות בין השאר ולרוב בוועד עובדים חזק. וועד זה הוא שמנהל את המו"מ על רכישת שי לחג, ומנהל סוג של מכרז בין הספקים. אלו האחרונים רוצים מאוד [ מאוד !] למכור לפתע 2,000 או 3,000 יחידות ממוצריהם – ולפיכך עושים הכל כדי לפתות את קניינים מטעם הוועדים לרכוש אצלם שי לחג לעובדיהם.

השוק הפרטי הנו ענק אף הוא, אך אינו מתועל או ממוסד : כל דבר יכול להיות שי לחג, אם תביא אותו למישהו לרגל החג. כך בעוד שבחברות מקובל למצוא מוצרי חשמל למשל, הרי שבין אנשים ספרים ומוצרי מטבח יככבו לצד ממתקים יוקרתיים.

בשנים האחרונות נפתרות הרבה בעיות של שי לחג בדרך של הענקת תלושי-שי : כך בעצם "פורע" נותן המתנה את "חובו" למקבל. נשמע לא נעים, אבל זה המצב : דמיין את עצמך מגיע לסבתא או לאמא ומעניק לה 400 ₪ בדרך כלשהי, בתלוש או בזיכוי או אף במזומן – זוהי כיום מהות התלושים, שי יעיל ביותר אך נעדר מוטיב של 'מתנה' – ומצד שני פרקטי מאוד עבור המקבל...

כתמיד מתקיים טרייד אוף : מהי המהות ? הרגש , הכוונה או המתנה ?